Kronika

Z PWiki
Přejít na: navigace, hledání

Kronika je kniha, kam se zapisuje vše důležité, co účastníci akce prožili. Nejčastěji se v ní vyskytují zápisy z víkendových akcí, ale neopovrhne ani zápisem z jednodenní. Kronika má oproti webu výhodu, že se do ní nejen píše, ale i maluje, kreslí a lepí zprávy či pamětní lístečky.

Zároveň - v případě dětí - podporuje učení psaní delších textů vlastní rukou, motivuje k hezké úpravě a smysluplnosti. Pomůže dětem nejen konzumovat, ale i vstřebávat zážitky. Ideální je propojit kroniku s funkcí kronikáře, který má díky kronice pocit odpovědnosti za záznamy pro celý oddíl.

Pro posílení dojmu z rituálu je vhodné mít kroniku krásnou a tematicky zaměřenou (v době Indiánů obal z kůže, v celoroční hře Vesmír např. pomalovanou planetami)

Kronikář

Kronikář je osoba, která má na starost kroniku z dané akce. Funkce se může a nemusí předávat na každé výpravě společně s tím, že se přečte zápis z minulé akce, aby si účastníci připomněli, co prožili. Děti, které posledně chyběly přečtení vtáhne do příběhu. Kronikář navíc získá uznání ostatních, čímž stoupá motivace psát zápis u všech členů oddílu a zároveň kronikář zažije úspěch.


Soubor:Kronika.jpg
Předávání kroniky. V očích dítěte je vidět štěstí zapříčiněné povahou funkce (přijetí odpovědnosti)