Princip dobrovolnosti

Z PWiki
Přejít na: navigace, hledání

Vedoucí oddílu

Oddíloví vedoucí tvoří program dobrovolně. Ve většině organizací za něj neberou žádné peníze. Proto není vhodné je do něčeho vysloveně nutit. Mohlo by se totiž také stát, že kvalitní vedoucí odejde z oddíu jen proto, že byl do nějakého úkonu násilně tlačen. Je proto vhodné mít v oddíle nastaveno tzv. "pravidlo dobrovolnosti". To znamená, že pokud někdo nechce dělat, řekne to a ostatní mu vyhoví. Samozřejmě pokud nejde o krizovou situaci.

Děti (účastníci programu)

Pravidlo dobrovolnosti by mělo platit pro účastníky programu (děti). Pokud mají reálný důvod, proč danou aktivitu nechtějí dělat, nemusejí ji dělat. S dobrovolností by se to ale u dětí nemělo přehánět. Pokud bychom jim dovolovali vždy nehrát, tak by to dopadlo tak, že bychom nic nedělali. Ideální je v případě opodstatněného důvodu přidělit účastníkovi nějakou jinou roli (příprava aktivity, výroba fandících transparentů, role fotografa, herní role navíc atp.) případně poupravit individuálně pravidla tak, aby se ohl hry zúčastnit (např. může se dívat, co se děje ačkoli ostatní mají šátek přes oči, ale nesmí prozradit, co se děje).

Proč tento princip dobrovolnosti máme? Mohl by totiž nastat u účastníka fyzický či psychický problém. Více viz psychické riziko.