Propagace

Z PWiki
Přejít na: navigace, hledání

Nejlepší propagace oddílu je kvalitní program. Musí však být vidět. Při propagaci je potřeba myslet na cílovou skupinu lidí. Jinak se píše příspěvek na Facebook a jinak článek do novin pro důchodce.

Co je naše cílová skupina

Rodič ve věku kolem 30–40 let

Nejlépe funguje následující model: Osobní doporučení (vizitka, popovídání si, info od známého) - Facebook - webové stránky jako celek (reporty z akcí, fotogalerie apod.) - webové stránky, sekce vedoucí - webové stránky, kontakt

Pro tuto cílovou skupinu jsou vhodné reporty z akcí, občas i ukázání o přehledu o dění (úvahy nad vedením, co oddílem předáváme apod.), dále pak garance KVALITY VEDOUCÍCH A BEZPEČÍ DĚTÍ. Proto v sekci vedoucí uvádíme kvalifikace, odbornosti a zkušenosti.

Tato cílová skupina chce primárně ZABAVIT SVÉ DÍTĚ (prvotně vnímá oddíl jako kroužek), až postupem času shledává smysluplnost v soustavné činnosti s dětmi.

Dítě ve věku 12–15 let

Tyto děti si najdou oddíl sami. S největší pravděpodobností přijdou protože mají v oddíle jiného kamaráda či znají nějakého vedoucího. Bylo by raritou, kdyby dítě přišlo do neznámého prostředí samo. Pro zacílení na tyto klienty využíváme metody přímé propagace - oslovení dětí, co známe anebo nabídkou stávajícím klientům, jestli nechtějí přivést kamaráda. Pro tuto cílovou skupinu je dobrý nástroj Instagram, na kterém se utvrdí, že se jim bude v oddíle líbit. Zároveň pak Youtube. Nefungují delší texty a strohé informace.

Přímá propagace

Osobní kontakt

Propagace přes letáčky, internet,noviny apod. spíše utvrzuje veřejnost, že oddíl je kvalitní. Nejvíce členů však oddíly získávají pomocí osobní zkušenosti. Proto je dobré pořádat otevřené akce, vybízet děti, aby přivedly své kamarády, přizvat přihlížející děti v parku ke hře, bavit se přímo s rodiči na hřištích a mít kvalitní program, o kterém si mezi sebou rodiče povídají.


Akce pro veřejnost

Akce v parku/lese/náměstí v blízkosti působení oddílu. Je vhodné dělat akci pravidelně ve stejný datum každý rok. Nečekejte, že se děti do oddílu hned pohrnou. Jde o dlouhodobou záležitost dostat se do podvědomí rodičů, že tu jako oddíl jste a něco děláte.

Akce pro rodiče a oddílové děti. Je možné dělat otevřené jednodenní výpravy, návštěvní dny na táboře i výpravy. Počítejte s tím, že rodiče vám nabourají program. Není možné s nimi dělat to, co je normální s dětmi. Rodiče se na akci přijeli pobavit a ne se něco naučit.

Letáčková kampaň

Oproti propagaci na webu je tisknutí drahé. Nemá cenu zaplavovat celou Prahu letáčky, ale rozvěsit je ve školách v okolí klubovny. Je nutné se nejdřív domluvit s vedením školy. Dále je možné rozdávat letáčky rodičům na dětských hřištích, ale zase je zásadní cena. Není to moc efektivní způsob. Ideální je si i popovídat, ne jen rozdat leták. Získává se tím důvěra. Leták je vhodné dávat jen těm, kdo projeví zájem ne každému na potkání. Letáčky je vhodné "zamořit" okolí, když pořádáme nějakou akci pro veřejnost.

Nepřímá propagace

Slogan

Používáme slogan "Stezka pro život" spolu s názvem oddílu. Nachází se jako hashtag na Instagramu, občas na propagačních materiálech či na webových stránkách.

Doplněk sloganu

Spokojené děti i vedoucí, nadšení rodiče, jehličí až za ušima, vstávání na východ slunce, koupání v Zátoce pláňat, boule a modřiny, smích štěstí i láska. Pro vedoucí 24 hodin práce v jediném dni, pro děti hra i výuka toho, co ve škole nezískají. Život v přírodě, celoroční hry, jiné světy a vůbec snaha ukázat, že tenhle svět a život jako takový přes všechny neduhy a kotrmelce stojí za to. Snaha ukázat, že život se nemusí jen odžít, ale dá se i prožívat.

Logo/znak oddílu používáme na všech materiálech, které se vážou k naší činnosti.

Webové stránky

poutnici.desitka.cz jsou naše stránky. Lidé koukají na obrázky. Je třeba mít nahoře velkou výraznou fotku, která přitáhne pozornost. Hned pod ním jsou ve stručnosti popsané základní informace o tom kdo jsme a co děláme. Následují články, které jsou pravidelně doplňované (opět s úvodním fotkou). Samozřejmě nechybí ani informace pro rodiče, jak se přihlásit do oddílu apod.

Články na veřejné weby

Publikujeme občas texty či články na veřejné weby kudyznudy.cz, cokdyvpraze.cz , borovice.cz, horydoly.cz, desitka.cz. Čím více jich je, tím lépe.

Facebook

Máme svoji facebookovou stránku Oddíl Poutníci, kde publikujeme několikrát za týden příspěvky. Jsou to nové články na webu, fotografie z akce, momentky z mobilu či zajímavé texty odjinud. U každého příspěvku se snažíme mít fotku kvůli většímu dosahu. Na fotkách označujeme lidi ze stejného důvodu. Nejvíce lidí, kteří sledují náš Facebook, je online v pozdějších večerních hodinách a jsou to dospělí ve věkovém rozmezí 18–45 let. Největší úspěch mají příspěvky, které reagují na:


Soubor:Fb cas navstevniku online.png
Kdy jsou naši fanoušci online


Máme svoji soukromou skupinu pro děti a vedoucí Poutníků, kde publikujeme interní věci jako nenadálé změny srazů, zajímavé mimooddílové články či ztráty a nálezy z akcí. Nemůžeme se ale spolehnout, že to čtou všichni. Proto akutní informace doručujeme rodičům i jinak např. mail či sms.

Marketingová doporučení

  • Maximálně 5 fotek najednou - ideálně s odkazem na konkrétní webovou stránku v popisku
  • Sdílet příspěvky s příběhem
  • Příspěvky sdílet s fotkou a popiskem dlouhým 100–500 znaků
  • Občasně sdílet video
  • Vyzývat fanoušky k interakci – klást otázky, vybízet ke kladení otázek / sdílení názorů
  • Příspěvky vhodně nasdílet do relevantních FB skupin
  • Fotky sdílet v 8:00 – 12:00
  • Příspěvky sdílet v čase 16:00 – 17:00

Youtube

Existuje poutnický Youtube. Dáváme na něj videa, ale zároveň je sdílíme na Facebooku a vkládáme na naše stránky. U videí je nutné si ujasnit cíl jestli chci dokumentační video z akce klidně i 10 minut či virální video 1-2 minuty. Na Youtube boduje zajímavý nadpis a hezký titulní obrázek.

Instagram

Poutnický Instagram. Zveřejňujeme tam jen hezké fotky s lákavými a používanými hashtagy. Vesměs Instagram slouží k tomu, aby si veřejnost řekla "to je krása, co se tam děje". Instagram slouží spíše jako doplněk k celkovému obrazu o oddíle.