Současná generace dětí

Z PWiki
Přejít na: navigace, hledání

Millenials - generace Y

V současnosti jsou ekonomicky aktivní, požadují vyšší životní úroveň a chtějí být více zodpovědní za sociální jistoty, důraz kladou i na osobní uplatnění, zároveň se velice zajímají o svůj osobní život (partnerské a rodinné vztahy), což je v rozporu s předchozí generací X, která tyto hodnoty kladla na spodní příčky žebříčku hodnot. Zástupci generace Y chtějí naplno využít všech možností, které jim otevřená společnost nabízí, ale zároveň kvůli tomu odmítají obětovat osobní život. V pracovním životě proto začínají požadovat flexibilní pracovní dobu i místo zaměstnání, používají rozličné prostředky moderní komunikace atd. Jsou komunikativní, přes internet vytvářejí virtuální komunity a jsou otevření novým myšlenkám.

Podle studie publikované ve vědeckém časopise Journal of Management se příslušníci generace Y více zaměřují na volný čas, práci berou jen jako snadný způsob, jak zaplatit účty. Méně hledají práci dle „smyslu“, ale více cílí na vysoké finanční i společenské uznání. (Wiki)

Názorně

Generace Z

Generace Z (také známá jako generace M, internetová generace) je společný název pro skupinu lidí narozených od poloviny 90. let 20. století do současnosti.

Generace vyrostla na síti World Wide Web, která začala být stále více dostupná po roce 1991. Nejmladší zástupci této generace se narodili během menšího baby-boomu v době světové finanční krize končící kolem roku 2010, následovaní další ještě nepojmenovanou generací. Generace Z se narodila a vyrůstala po éře Studené války a pádu Sovětského svazu. Rodiči generace Z jsou typicky zástupci generace X.

Generace Z je vysoce propojená, mnozí z této generace po celý život využívají komunikační a mediální technologie jako internet, rychlé zasílání zpráv (instant messaging, textové zprávy), MP3 přehrávače, mobilní telefony či YouTube. Tím si vysloužili přezdívku „digitální domorodci“. Nejsou omezeni na domácí počítač, internet mají všude s sebou, například v mobilních telefonech. Výrazný rozdíl mezi generací Y a generací Z je ten, že členové předchozí generace pamatují život před vzestupem využívání masových technologií, zatímco následující generace se narodila až po něm. Tato generace se také narodila do éry postmodernismu a globalizace.

Generace Z je známá pro život online a v rychlém tempu: okamžité sdílení myšlenek a poznatků na různá témata, pomocí různých médií a produktů.

Někteří rodiče generace Z pracují na částečný úvazek nebo ve svých domovech, aby jejich děti mohly být vychovávány jimi nebo jinými členy rodiny místo různými zařízeními denní péče. (Wiki)

Porovnání generací Y a Z

Analýza od Kovyho https://www.youtube.com/watch?v=aqdm6aBUZII

Vztahy

Ghosting – stát se pro někoho duchem. Duch se přestane ozývat. Neumí nebo nechce říct na rovinu, že je konec, že už nemá zájem. Je to rozchod, který ale nikdo nahlas neoznámí. Česky bychom mohli říct „dělat mrtvého brouka“. Varianta slow fade – kontakt se ztrácí postupně, člověk postupně bledne, až se z něho stane duch.

Zombieing – když se duch v podobě zombie zase zničehonic vrátí a má zájem, vstane z mrtvých a obnoví kontakt.

Haunting – strašení, podobné zombieingu, ale duch pouze straší – lajkuje věci na sociálních sítích a není v osobním kontaktu.

Benching – mít někoho na střídačce, píšete si, udržujete v napětí, ale nic víc. Zahřívač lavičky je v pořadí, když to nevyjde s někým jiným, preferovanějším, tak je náhradník ze střídačky povolán.

Cuffing season (Zimní král/královna) – najít si někoho, abych přes Vánoce nebyl/a sám/sama. Někteří to dělají spíše na léto.

Převozník – přijde po rozchodu převézt do nového vztahu. Ulehčí v těžkém období, dodá podporu a sebevědomí. Ne vždy dobrovolně.

DTR – define the relationship talk – když se vztah pojmenuje. „Hele, a co my vlastně jsme?“

Tuning nebo také mít crush na někoho – když máte zájem o vztah, ale nechcete nebo neumíte to dát najevo.

Catch and Release – hra na kočku a myš. Lidé, které baví někoho dostat do vztahu, ale když se to povede, vztah ukončí.

Lemming – protože můj blízký kámoš nebo kámoška je taky ve vztahu, tak taky někoho mám. Bez něj se nudím. Jakmile se rozejde, rozejdu se taky, abychom spolu mohli zase trávit čas.

FBO – Facebook Official – jsme facebookoví – dát na Facebook, že jsme ve vztahu.


https://wave.rozhlas.cz/pro-konec-vztahu-ignorovanim-maji-milenialove-nove-slovo-uz-vas-nekdo-7550369