Tábor
Obsah
Obecně
Tábor je nejdelší akcí celého oddílového roku. Trvá zpravidla 14 dnů. Děti jsou rozděleny do stálých týmů, ale herní cíl řeší společně. Většinou je tábor motivován ve stylu celoroční hry a právě zde celoroční hra vrcholí.
Příprava
Téma
Koncept
Dodělávky
Příprava v průběhu tábora
Před táborem
Průběh tábora
Celotáborová hra
Velmi hojně se využívá také zkratka CTH. Jedná se o příběh, který prochází celým táborem od začátku do konce. Zařazujeme ji pro zvýšení motivace pro plnění jednotlivých aktivit. Děj příběhu by měl mít jasně stanovený cíl a řídit se pravidly dramaturgie. Menší děti neřeší časoprostor, proto je možné pro ně udělat prakticky cokoliv. Děj ale nesmí být moc složitý jinak ho nepochopí. Konec CTH musí být dobrý jako v pohádkách. Starší děti naopak nestojí o laciné jednoduché příběhy. Je proto vhodné pro ně zařazovat složitější dějové linie s mnoha zvraty a nepředvídatelným koncem. Pokud máme věkově prostupnou skupinu, musíme udělat nějaký kompromis či do příběhu zapojit více dějových linek, které pochopí jen starší jedinci.
Netradiční aktivity
Je více než vhodné do tábora zařazovat netradiční aktivity. Děláme to z důvodu, aby se tábor nestal stereotypní. Jaké jsou různé druhy netradičních akcí?
- návštěvy v táboře (možno k tématu CTH) - složky IZS, šermíři, řemeslníci, kdokoliv co něco umí a dokáže dětem (s dětmi) něco ukázat
- výlet do okolí - projít se do vesnice, na hrad, zámek, kamkoliv mimo tábořiště
- sportovní aktivity - splout řeku, jet na kolo, horolezení...
- hra s místními - domluvit se ve vesnici s obyvateli a hrát s nimi hru (např. Jak dědeček měnil až vyměnil)