Tábor

Z PWiki
Přejít na: navigace, hledání

Obecně

Tábor je nejdelší akcí celého oddílového roku. Trvá zpravidla 14 dnů. Děti jsou rozděleny do stálých týmů, ale herní cíl řeší společně. Většinou je tábor motivován ve stylu celoroční hry a právě zde celoroční hra vrcholí.

Příprava

Téma

Koncept

Dodělávky

Příprava v průběhu tábora

Před táborem

Průběh tábora

Celotáborová hra

Velmi hojně se využívá také zkratka CTH. Jedná se o příběh, který prochází celým táborem od začátku do konce. Zařazujeme ji pro zvýšení motivace pro plnění jednotlivých aktivit. Děj příběhu by měl mít jasně stanovený cíl a řídit se pravidly dramaturgie. Menší děti neřeší časoprostor, proto je možné pro ně udělat prakticky cokoliv. Děj ale nesmí být moc složitý jinak ho nepochopí. Konec CTH musí být dobrý jako v pohádkách. Starší děti naopak nestojí o laciné jednoduché příběhy. Je proto vhodné pro ně zařazovat složitější dějové linie s mnoha zvraty a nepředvídatelným koncem. Pokud máme věkově prostupnou skupinu, musíme udělat nějaký kompromis či do příběhu zapojit více dějových linek, které pochopí jen starší jedinci.

Netradiční aktivity

Je více než vhodné do tábora zařazovat netradiční aktivity. Děláme to z důvodu, aby se tábor nestal stereotypní. Jaké jsou různé druhy netradičních akcí?

  • návštěvy v táboře (možno k tématu CTH) - složky IZS, šermíři, řemeslníci, kdokoliv co něco umí a dokáže dětem (s dětmi) něco ukázat
  • výlet do okolí - projít se do vesnice, na hrad, zámek, kamkoliv mimo tábořiště
  • sportovní aktivity - splout řeku, jet na kolo, horolezení...
  • hra s místními - domluvit se ve vesnici s obyvateli a hrát s nimi hru (např. Jak dědeček měnil až vyměnil)

Po táboře

Zdravotní věci

Pokud se jedná o zotavovací akci